Робота без документального оформлення трудових відносин з роботодавцем – одна з характерних прикмет нашого часу. Хоча більшість роботодавців дотримуються трудового законодавства, чимало таких, які його порушують.

Саме з метою інформування щодо наслідків нелегального працевлаштування та в рамках інформаційної кампанії «Працюй безпечно» з нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми 29 липня 2021 року на зустріч до клієнтів Семенівської районної філії Полтавського ОЦЗ запросили головного інспектора Управління Держпраці у Полтавській області Владислава Ковтуна.

Досить часто суб’єкти господарювання (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати – офіційну і неофіційну (зарплату «в конвертах»). Це здається вигідним як для роботодавця, так і для самого працівника, але в результаті призводить до негативних наслідків. Працівники сьогодні не бачать проблем в отриманні «тіньової» зарплати, так як до кишені надходять «чисті доходи», але в майбутньому такі робітники позбавляють себе соціальних гарантій.

Владислав Миколайович поінформував присутніх на семінарі про негативні наслідки нелегальної праці для найманих працівників. Зокрема, це відсутність соціальних гарантій, передбачених для працівника, – права на відпустку, страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, права на оплату листків непрацездатності (у тому числі на час вагітності та пологів).

Громадяни також втрачають право на пенсійне забезпечення та можливість отримання державної допомоги у разі втрати роботи. Неофіційно працевлаштована особа позбавлена законодавчого захисту та повністю залежить від роботодавця та його дій по відношенню до працівників.

Наприкінці зустрічі Владислав Ковтун наголосив, що кожен громадянин, як роботодавець, так і найманий працівник, має бути соціально відповідальним, дбати про своє майбутнє вже сьогодні і розуміти, що легальна праця і заробітна плата - це гарантія соціальної захищеності.