Задуматись про майбутню роботу бажано вже на останніх курсах навчання. Але якщо сталося так що з роботою не вийшло, не варто опускати рук. У кожного випускника є шанс знайти роботу. Але що потрібно робити? Ми наводимо перелік практичних порад :

1) Склади список своїх вмінь та навичок. 
Склавши такий перелік ти зрозумієш свою цінність та корисність. Відсутність багаторічного досвіду роботи не робить тебе менш цінним для роботодавця. Цінність визначається всією сукупністю характеристик та вмінь, які ти продемонструєш.

2) Перелічи, де ти здобував освіту.

Почни з академічної освіти (коледж, технікум, університет тощо) і заверши неформальною освітою (літніми школами, конференціями, майстер-класами, тренінгами). Зазнач назву, організатора та тематичність події, яку ти відвідав/ла. Можна акцентувати увагу на навики, які там здобув/ла.

3) Практика – важливий елемент фундаменту кар’єри.
Відповідальний підхід до практики (університетської чи літнього стажування) дасть можливість проявити свої якості, отримати досвід та позитивні рекомендації, які допоможуть знайти першу роботу.

4) Сфера в якій хочеш працювати.
Визначити сферу в якій працювати можна, виходячи з власних вподобань (хоббі) та навиків якими володієш. Працювати простіше у сфері, яку ти вже добре знаєш на момент пошуку роботи, це зекономить час на “розвідку” на новому ринку. Наприклад, якщо ти здобуваєш (здобула/в) освіту маркетолога і твої курсові та дипломна були пов’язані з автомобільним ринком, тоді найкраще шукати роботу в компанії, яка працює на ринку автомобілів.

5) Зважай на свої цінності.
Не подавайся в компанії, діяльність яких суперечить твоїм цінностям. Наприклад, ти борець проти паління та не вживаєш алкоголь, тому не влаштовуйся  працювати у компанію такого спектру. Якщо ти архітектор і прагнеш будувати міста, проектувати сквери та займатись іншими урбаністичними проектами – не йди в бюро, де будують приміські будинки. Будеш мучити себе, а працедавець тебе.

6) Проаналізуй ринок праці.

Відвідай сайти роботодавців (pol.dcz.gov.ua, work.ua, robota.ua, hh.ua), продивись linkedin, щоб дізнатись, яких фахівців шукають найбільше, в якій сфері, які навики потрібні, щоб отримати роботу, про яку мрієш. Аналіз ринку праці разом із переліком твоїх вмінь допоможе визначитися з вакансією, на яку можеш претендувати. Крім того, ти вже знатимеш, які компанії та з якої сфери шукають нових співробітників.

7) Визначся з вакансією.
Ти вже визначила/в свої вміння, згадав/ла де й коли здобували освіту, зрозуміла/в, що цінне і цікаве для тебе, проаналізувала/в ринок праці. Тож знаєш про відкриті вакансії і точно декілька з них тебе зацікавили. Випиши собі три вакансії, що тебе найбільше зацікавили. БОНУС – опиши компанію та роботу, які ідеально тобі підійдуть.

8) Склади резюме (CV).
CV – це твоя візитна картка, твоя пропозиція до співпраці. По суті – це твоя коротка біографія.
Резюме варто складати відповідно до вакансії, на яку подаєшся. Воно має відображати твій досвід і вміння, які корелюють (збігаються) з навиками необхідними для конкретної вакансії.
Пам’ятай, твоє резюме – це наче двійник. Як ти себе подаш, так рекрутер чи працедавець тебе побачить. Є лише один шанс для першого враження. Оптимальна величина резюме одна сторінка А4, якшо ні – до двох сторінок А4. Зараз популярні відео резюме, резюме у вигляді інфографіки. Тож можна, наприклад, зняти відео, тривалість якого не більше 120 секунд.

9) Розкажи світові, що шукаєш роботу. 
Для пошуку роботи використовуй персональні ресурси, а не лише сайти для пошуку роботи: напиши пост на сторінці Фб,  зареєструйтесь в linkedin, поспілкуйся зі знайомими активістами, відвідай соцмережі громадських організацій, загляни на інфопортали https://pol.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy та JCI Youth (news.jciyouth.com) у розділ вакансії.

10) Стань “нишпоркою”. 
Прояви винахідливість, стань на певний час приватним детективом та збери інформацію про підприємство, куди хочеш влаштуватися на роботу. 
Дізнайся про репутацію компанії, її власників, стиль управління, перспективи розвитку. Почни з перегляду сайту та соцмереж компанії, якщо такі мають місце. У компаній, які дбають про свою репутацію завжди знайдеться сторінка в соцмережах.
Чим більше інформації ти будеш мати у своєму розпорядженні, тим якісніші висновки зможеш зробити про відкриту вакансію, колектив і взаємовідносини в компанії.

11) Відправ резюме
Переконайся, що твоя електронна адреса є “нейтральною”, тобто не виклакає сумніву у серйозності намірів. Найкраще, щоб вона містила твоє прізвище чи прізвище та ім’я. В жодному разі не надсилай резюме з мейл-скриньки з назвою типу romashka@mail.ru, kakadu343@i.ua тощо.
Якщо в описі вакасії вказано ім’я контактної особи, то листа з резюме слід відправити іменного, тобто початок листа “Доброго дня, “ім’я контактної особи””, далі представся і поясни для чого ти надсилаєш своє резюме та прагнеш працювати в даній компанії. Переконайся,  що файл з твоїм резюме прикріплений до листа. Варто пам’ятати й про тему листа, вона має бути формату “Резюме на вакансію “назва вакансії” від “ваше ім’я та прізвище””. Часом в описі вакансії зазначено з якою темою слід надсилати резюме. Перечитайте лист ще раз, відправляйте.

12) Готуйся до співбесіди
Пам’ятай, на співбесіді ти рівний партнер з інтерв’юером. Ти обираєш працедавця так само, як і він тебе. Не веди  себе наче голодна собака, яка кидається на перший огризок. Обов’язково готуйтеся до співбесіди. Несерйозно, коли на співбесіді потенційний кандидат не знає куди подав резюме і окрім питання “скільки платите і коли зарпалата” нічого не запитує. Тут у нагоді стане пункт 10.

Якщо самостійно ти не досягаєш бажаного результату, то  звернися до спеціалістів філіі Державної служби зайнятості  за місцем проживання, і вони з радістю тобі допоможуть.


Джерело інформації: http://news.jciyouth.com