29.08.2016 | 10:07

19 серпня 2016 року у Великобагачанському районному центрі зайнятості відбувся круглий стіл на тему: «Співпраця державної служби України з питань праці, державної фіскальної служби, служби зайнятості та пенсійного фонду України в напрямку легалізації заробітної плати». На захід були запрошені органи місцевої влади, соціальні партнери, місцева газета «Рідний край», а також безробітні особи, що перебувають на обліку у Великобагачанському районному центрі зайнятості.

Поряд з проблемою безробіття в наш складний час досить гостро стоїть питання нелегальної чи «тіньової» зайнятості. Не секрет, що навіть перебуваючи на обліку в службі зайнятості, безробітні іноді погоджуються на тимчасові підробітки, які не оформляються належним чином.

Для суспільства поширення такого явища, як не укладені належним чином трудові відносини, призводить до: 

- ненадходжень податків до місцевих бюджетів, які б направлялись на добробут громади, на реалізацію програм соціально-економічного розвитку районів, 

- нестабільності та невпевненості у майбутньому громадян (відсутність належного розміру пенсій, інших соціальних виплат);  

- ненаповнення фондів соціального страхування, призводить до надмірного навантаження на них.

Однак, не можливо вирішити проблему "тіньової" зайнятості та отримання заробітної плати в "конвертах" без активної участі та дії в правовому полі найманих працівників. Саме тому на захід було запрошено безробітних громадян, які в майбутньому, маємо надію, стануть законними найманими працівниками.

Про співпрацю Пенсійного фонду з соціальними партнерами в напрямку легалізації доходів доповідала присутнім начальник Великобагачанського об’єднаного управління пенсійного фонду України в Полтавській області Лариса Карпенко. Вона розповіла яку інформацію можна отримати, проаналізувавши звітність, що надходить до Пенсійного фонду. Інформація по порушниках передається до інспекції праці та фіскальних органів. Присутні мали можливість більше дізнатись про норми законодавства в сфері пенсійного забезпечення, надходження доходів до пенсійного фонду, можливості отримання персональних даних про нарахування роботодавцями заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску.

Про роботу фіскальної служби з питань легалізації доходів та зайнятості населення повідомила начальник Великобагачанського відділення Миргородської об’єднаної державної податкової інспекції Лариса Онищенко. Учасники зібрання дізнались, яка робота в районі проводиться з тими роботодавцями, які не дотримуються норм законодавства.

Інспектор територіальної державної інспекції з питань праці у Полтавській області Павло Рябич надав присутнім необхідну та корисну інформацію про умови, порядок, особливості, актуальні питання оформлення трудових відносин, а також про відповідальність за нелегальну зайнятість та неоформлення трудових відносин в установленому законом порядку.

Заступник голови Великобагачанської райдержадміністрації Андрій Филипась доповів присутнім про роботу робочої групи з координації роботи щодо легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення в 2016 році. З початку року проведено 5 засідань цієї робочої групи, в них взяли участь 8 роботодавців. За результатами проведених спостережень по 1 роботодавцю матеріали передано до державної служби з питань праці, по 7-ми роботодавцях - до фіскальної служби.

Заслухавши і обговоривши доповіді та виступи з проблем «тіньової» зайнятості, учасники круглого столу визначають, що в умовах загострення ситуації на ринку праці, що спричинено негативними проявами кризових явищ в економіці, соціальними партнерами проводились заходи щодо забезпечення легальної зайнятості та соціальної підтримки громадян.

З метою підвищення рівня ефективності реалізації державної політики зайнятості, рівня соціального захисту та соціальних стандартів на місцевому ринку праці, забезпечення продуктивної зайнятості населення учасниками круглого столу були прийняті рекомендації, спрямовані на вирішення проблем зайнятості, підвищення результативності соціальних послуг. А саме:

·              забезпечення дієвої співпраці місцевих органів влади, Пенсійного фонду, фіскальної служби, центру зайнятості, роботодавців та інших соціальних партнерів у вирішенні питань легалізації зайнятості населення;

·              проведення консультаційно-роз’яснювальної робот щодо положень чинного законодавства про працю;

·              постійно висвітлювати в засобах масової інформації, в місцевому радіомовленні роботу по легалізації робочих місць;

·              забезпечення сприяння у налагодженні взаємовигідної співпраці служби зайнятості з усіма підприємствами, організаціями та установами щодо отримання вичерпної інформації про наявність вільних робочих місць та збільшення кількості створених нових робочих місць в усіх сферах економічної діяльності.