20.11.2017 | 00:00

Юрій Пишненко, начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення обласного центру зайнятості    версія для друку

Питання. Чи може державна служба зайнятості здійснювати мені підбір роботи, якщо я не звільнився з роботи на підприємстві або не розірвав трудовий договір з фізичною особою-підприємцем, які знаходяться в зоні дії АТО?
Відповідь. Так, ви маєте право на отримання послуг з підбору роботи, інформаційно-консультаційних, профорієнтаційних та інших послуг, передбачених законодавством. Для цього Вам необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем проживання або скористатися безкоштовними сервісами державної служби зайнятості:
інформаційно-довідковою телефонною системою
0-800-50-50-60 (із стаціонарного телефону)
730 (з мобільного телефону)
Інтернет-порталами:
www.dcz.gov.ua  і  www.trud.gov.ua
 
Питання. Які документи необхідні для реєстрації у державній службі зайнятості?
Відповідь. Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198, реєстрація  громадян, які звертаються за сприянням  у працевлаштуванні, проводиться  територіальним органом Державної  служби зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
 
Питання. Як стати на облік у державній службі зайнятості і чи залежить реєстрація від місця проживання чи перебування особи?
Відповідь. До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.     
Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198, реєстрація  громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні,  проводиться  територіальним органом Державної служби зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
 
Питання. В мене трудова книжка залишилася на підприємстві, бо змушений терміново разом із сім’єю виїхати за межі території, де проводиться АТО. До кого мені звернутися за консультацією як бути в такій ситуації?
Відповідь. З піднятого питання, а також стосовно заповнення трудових книжок, оформлення трудових відносин, в тому числі на роботу за сумісництвом, укладання цивільно-правового договору (трудова книжка не потрібна) та інших питань, що стосуються трудового законодавства необхідно звертатися до Територіальної державної інспекції з питань праці у Полтавській області за адресою: м. Полтава, вул. Зигіна 1, кімн. 305,306 (знаходиться за будівлею облдержадміністрації) або за телефоном (0532) 50-06-22, 79158.
 
Питання . Які документи для реєстрації у державній службі зайнятості повинна подавати особа, яка є інвалідом?
Відповідь. Інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності, пред'являє паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, облікову картку платника податків, трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військовий квиток, диплом або інший документ про освіту, а також пенсійне посвідчення або посвідчення особи, яка отримує відповідну державну соціальну допомогу, і подає довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальну програму реабілітації.
 
Питання. На даний час підприємства, і це не секрет, з різних причин звільняють працівників, яким до пенсії залишилось не більше 10-15 років. Яким чином служба зайнятості може допомогти такій категорії громадян?
Відповідь. Статтею 30 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, мають право до досягнення встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку на одноразове отримання ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності. Вибір професії (спеціальності) із затвердженого переліку, форми та місця навчання здійснюється особою.
Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.
Оплата ваучера здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виходячи з його фінансових можливостей.
Порядок видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 207. Зазначеною постановою визначено перелік професій, спеціальностей та напрямів підвищення кваліфікації, для навчання за якими може бути виданий ваучер для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці.
 
Питання. Чи впливає на виплату допомоги по безробіттю звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин?
Відповідь. Згідно частини 3 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а також пункту 2.4 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, виплата допомоги по безробіттю особам, звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, у перші 90 календарних днів не здійснюється і починається з 91 календарного дня.
 
Питання. Які документи для реєстрації у державній службі зайнятості подаються особами, які не досягли 16-річного віку?
Відповідь. Особою, яка не досягла 16-річного віку, для реєстрації у державній службі зайнятості додатково подаються свідоцтво про народження та довідку про реєстрацію місця проживання, видану територіальним органом або підрозділом Державної міграційної служби.
 
Питання. Яким чином служба зайнятості ще стимулює громадян до праці та матеріальної підтримки безробітних?
Відповідь. Для цих цілей центри зайнятості здійснюють організацію громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Громадські роботи є видом суспільно корисних оплачуваних робіт в інтересах територіальної громади і виконуються ними на добровільних засадах.
Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру затверджує Кабінет Міністрів України.
Види громадських робіт визначаються місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за такими критеріями:
1) мають тимчасовий характер і для їх організації не можуть бути використані постійні робочі місця та вакансії;
2) можуть виконуватися на умовах неповного робочого дня;
3) мають економічну, соціальну та екологічну користь для регіону;
4) надають можливість тимчасового працевлаштування безробітних на роботи, що не потребують додаткової спеціальної, освітньої та кваліфікаційної підготовки.
На осіб, і це дуже важливо, які беруть участь у громадських роботах, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені, зокрема, законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оплата праці таких осіб здійснюється за фактично виконану роботу в розмірі, що не може бути меншим, ніж мінімальний розмір заробітної плати, та відповідно до положень угоди.
 
Питання. На який термін укладаються договори на участь у громадських роботах?
Відповідь. З особами, які беруть участь у громадських роботах, укладаються строкові трудові договори для працевлаштування на створені тимчасові робочі місця на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів.
 
Питання. Які особливості при реєстрації у державній службі зайнятості існують для іноземців та осіб без громадянства?
Відповідь. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, додатково подають посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.
 
Питання. Чи можливо зареєструватися у державній службі зайнятості у разі втрати трудової книжки?
Відповідь. Особа, яка втратила трудову книжку, подає дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи або цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує період зайнятості такої особи.
 
Питання. Які особливості при реєстрації у державній службі зайнятості існують для військовослужбовців?
Відповідь. Військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, внутрішніх військ МВС, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, утворених відповідно до законів, Держприкордонслужби, СБУ, Держспецтрансслужби, особами рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також особовим складом воєнізованих аварійно-рятувальних служб, утворених відповідно до законодавства на постійній основі, які звільнені із служби за станом здоров’я, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, додатково подають військовий квиток, в якому зазначена дата взяття їх на облік у військовому комісаріаті відповідно до законодавства.
 
Питання. Що робиться службою зайнятості для залучення громадян до підприємницької діяльності?
Відповідь. Державна служба зайнятості залучає безробітних, які виявили бажання отримати допомогу по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності, за їх згодою та з урахуванням професійної діагностики до семінарів або організовує навчання основам бізнесу відповідно до чинного законодавства.
Працівники центрів зайнятості також допоможуть громадянам отримати безкоштовну інформацію. Зокрема, як зареєструватися підприємцем, отримати всі необхідні документи, як працювати з податковою службою, відкрити рахунок в банку тощо.
Одноразова виплата допомоги по безробіттю здійснюється у розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретному безробітному.
Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.
 
У разі виникнення додаткових питань щодо практичного застосування законодавства про зайнятість населення Ви можете звернутися за роз’ясненнями до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Полтавського обласного центру зайнятості за адресою: м. Полтава, вул. Сінна,45 або по тел.518-454, 518-455.