02.08.2021 | 15:43

2 серпня поточного року Полтавський обласний центр зайнятості відвідали гості з інших регіонів України.

Наша область першою прийняла учасників поїздки з обміну досвідом співпраці служби зайнятості та об’єднаних територіальних громад (ОТГ). На Полтавщину завітали представники Департаменту реалізації політики зайнятості  Державного центру зайнятості, керівники центрів зайнятості Донецької та Луганської областей. 

Захід відбувся у рамках Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй в Україні (ПРОООН), що реалізує проєкт "Підтримка Євросоюзом сходу України - відновлення, зміцнення миру та урядування". Одним із важливих напрямків діяльності ПРОООН із відновлення та розбудови миру є підтримка регіональних і базових центрів зайнятості Державної служби зайнятості в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях. Зокрема, планом заходів, спрямованих на посилення потенціалу центрів зайнятості, передбачена організація навчальних поїздок для керівників і фіхівців центрів зайнятості з метою вивчення кращого українського досвіду та можливостей його використання в своїй діяльності. 

Предметом обговорення стала співпраця Полтавської обласної служби зайнятості з територіальними громадами переважно в сільській місцевості.

Участь у засіданні взяли директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, представники Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості Оксана Яріна та Алла Власенко, спеціаліст із зайнятості та підприємництва, економічного відновлення критичної інфраструктури Програми Розвитку ООН Дмитро Коваленко, представники служби зайнятості Донецької та Луганської областей.

Директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва привітала гостей на полтавській землі і розповіла, як саме налагоджена взаємодія з сільськими територіями у нашому регіоні.  

Особливістю області є значна чисельність працездатного населення і зокрема відсоток платників єдиного соціального внеску, що свідчить про офіційну зайнятість людей. У сільській місцевості є великий  резерв робочої сили, тому співпраця з громадами - один із пріоритетів.

– Полтавський обласний центр занятості системно вибудовує та впроваджує ефективну методологію відносин по наданню послуг у територіальних громадах. Під час створення соціального паспорту громади ми визначаємо і змістовно аналізуємо склад трудових ресурсів. Джерела такого аналізу - тісна взаємодія з головами та старостами, аналіз книг погосподарсього обліку, особисті зустрічі з мешканцями. Основну увагу звертаємо на непрацюючих, які потребують працевлаштування, – відзначила Катерина Клавдієва.

Тож робота з ОТГ складається з кількох етапів. Насамперед – створення паспортів територіальних громад, визначення пропозицій робочої сили, зустрічі з керівництвом районів і громад, місцевими жителями,  підприємцями.  Вивчаються та аналізуються потреби громади, трудові ресурси – працюючі і непрацюючі люди, а також ті, котрі хотіли б працювати за наявності роботи. Враховуються сезонні працівники, працюючі вахтовим методом тощо.

Серед трудових ресурсів виділяють мобільні групи населення, тобто готові до роботи за межами населених пунктів, і маломобільні – жінки з дітьми, особи з інвалідністю, люди більш старшого віку тощо. Саме на них орієнтоване створення у селах міні-підприємств, переважно це швейні цехи і пекарні. Але від ідеї до відкриття цеху проходить значний шлях – перемовини з головами громад, старостами сіл, інвесторами-роботодавцями, виявлення бажаючих працювати і пройти професійне навчання. Необхідні вільні приміщення, придатні для розміщення виробництва з належними комунікаціями. Служба зайнятості підбирає працівників і гарантує компенсацію роботодавцю, котрий відкриває цех, єдиного соціального внеску.

Таким чином були створені швейні цехи і пекарні в Кобеляцькому, Новосанжарському, Зіньківському, Великобагачанському, Шишацькому та інших тодішніх районах Полтавської області. 

Загалом з часу створення територіальних громад завдяки співпраці служби зайнятості, органів державної влади та місцевого самоврядування в області відкрито 31 міні-цех, які забезпечили роботою понад 400 людей. Переважно це швейні цехи з чисельністю до 30 працюючих і пекарні з виготовлення хлібобулочних виробів.

Досвідом впровадження дистанційних послуг та електронних сервісів, зокрема безкоштовних онлайн-додатків, атласу професій майбутнього для молоді, електронного помічника для роботодавців тощо поділився заступник директора – начальник відділу Донецького обласного центру зайнятості Олег Климович.

Про напрацювання й плани на майбутнє розповіли заступник директора Луганського обласного центру зайнятості Дмитро Поліщук, директори Краматорського міського центру зайнятості Інна Березюк та Бахмутського міського центру зайнятості Ірина Лещенко.

Служба зайнятості готова реагувати на виклики часу і впроваджувати нові форми роботи, резюмували учасники зібрання.

Гості схвально відгукнулися про можливість зустрітися, поспілкуватися, обмінятися думками та досвідом і подякували за добре організоване перебування на Полтавщині.