20.01.2022 | 08:44

Іноземні громадяни, які на постійній основі проживають в Україні, згідно з чинним законодавством, мають право працювати на підприємствах або займатися іншою трудовою діяльністю на тих же підставах, що і громадяни нашої держави. 

Стаття 42 Закону України «Про зайнятість населення»  регламентує право роботодавця на застосування праці іноземців  на території країни на підставі дозволу, який видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.  

Зокрема, такі документи видають обласні центри зайнятості. Через певні міграційні ризики та зацікавленість держави у працевлаштуванні, насамперед, своїх жителів, законодавство передбачає процедуру отримання дозволу на застосування праці іноземних громадян.

– У минулому році із заявами на отримання та продовження дії дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства до Полтавського обласного центру зайнятості звернулися понад 120 роботодавців області, – відзначив провідний інспектор з питань посередництва у сфері зайнятості відділу організації надання послуг роботодавцям Полтавського обласного центру зайнятості Олександр Черкаський. – За рік видано 226 таких дозволів і продовжено дію 133 документів.  

Останнім часом в оформленні трудових відносин з іноземцями відбулися зміни.

Так, 15.07.2021 року прийнятий закон  «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», яким зокрема введені поняття гіг-контракта і гіг-спеціаліста.

– Зміни полягають у тому, що роботодавець повинен забезпечити іноземному фахівцю,  який не працює в штаті компанії, а найманий за гіг-контрактом - цивільно-правовим договором для виконання певних робіт, належні умови праці та соціальні гарантії, як для громадян України, – роз’яснює Олександр Черкаський. – Раніше такої норми не було. У зв’язку з цим змінена форма заяви на отримання дозволу.  

15 січня поточного року вступили в силу зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 858 «Про затвердження форм заяв для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, продовження строку дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства». Так, форма заяви доповнюється рядком з інформацією стосовно гіг-спеціалістів.   

Позитивом змін, які приймаються, є те, що в Україні вдосконалюється правове регулювання праці іноземців. Це має призвести до збільшення спеціалістів з-за кордону у вітчизняних компаніях, інвестицій в економіку і надходжень від видачі дозволів. 

Найбільше іноземних громадян працюють на Полтавщині у сферах добувної промисловості, розробки кар’єрів, оптової і роздрібної торгівлі.

Дозвіл на працевлаштування в Україні не потрібно отримувати для:

*іноземців, які проживають в Україні на постійній основі;

*співробітників закордонних представництв в Україні;

*іноземців, що мають статусу біженця;

*іноземних громадян, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту чи яким надано тимчасовий захист в Україні;

*іноземців, які беруть участі у реалізації проєкту міжнародної технічної допомоги в Україні;

*в інших випадках, передбачених законодавством України.