Спеціалісти відділу активної підтримки безробітних Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості кожного дня проводять різноманітні заходи для безробітних, серед яких і семінари із залученням соціальних партнерів.

Так, 25 травня, до центру зайнятості на групову консультацію за темою «Легальна зайнятість як захист трудових, соціальних прав та гарантій. Порядок оформлення трудових відносин» завітала начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Світлана Терещенко.

Під час заходу представниця правопросвітництва розповіла присутнім про важливість легальної зайнятості, недотримання якої тягне за собою безліч неприємних факторів та ризиків.

Зокрема, громадяни, які працюють неофіційно, не мають змоги у разі потреби стати на облік до центру зайнятості, не мають права на отримання субсидії, період роботи не буде зарахований до трудового стажу, що впливає на майбутню пенсію… До того ж працівникові не забезпечується охорона життя на підприємстві, лікарняний тощо. 

Світлана Терещенко наголосила, що кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, – це право гарантується статтею 43 Конституції України.

Легалізація трудових відносин і заробітної плати - важливе питання, вирішення якого впливає  на добробут держави в цілому і кожного громадянина окремо. Через тіньовий ринок зайнятості держава втрачає вагомі кошти з неоплачених податків, а громадяни не отримують законних соціальних гарантій.

Так, до переваг офіційного працевлаштування належать насамперед економічні й соціальні гарантії:

заробітна плата не менша мінімальної – 6000 гривень у місяць;

право на відпустку;

право на оплату лікарняного;

право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці;

право на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці;

право не працювати у вихідний і святковий день;

право не залучатися до понаднормованих робіт без бажання працівника;

право на допомогу в зв’язку з безробіттям;

право на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;

право на захист від незаконного звільнення тощо.

Присутні дізналися більше, що таке трудовий договір для офіційного працевлаштування. Відповідно до Кодексу законів про працю України, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, згідно з якою працівник бере на себе зобов’язання виконувати роботу, визначену угодою, а власник  -  виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці,  необхідні для виконання роботи та передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Окрім цього, Світлана Терещенко розповіла про послуги центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та юридичні консультації. 

По закінченню семінару присутні мали змогу поставити  запитання, на які отримали ґрунтовні відповіді, та взяти роздаткові довідкові матеріали.