10.04.2018 | 11:26

Про стан зайнятості населення, регіонального ринку праці  у 2013-2017 роках та тенденції їх розвитку у 2018-2020 роках розповіла директор Полтавського Обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва на засіданні робочої групи з розробки Програми зайнятості населення Полтавської області на 2018-2020 роки та обласної соціально-економічної ради, яке відбулося 7 квітня 2018 року у Полтавській обласній державній адміністрації.

Провів засідання заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло. Він зазначив: “Питання з працевлаштуванням – дуже актуальне. Ситуація на ринку праці складна і вона постійно змінюється. Якщо ми раніше говорили про безробіття, то зараз ми кажемо про дефіцит робочих кадрів на підприємствах. Є відповідні виклики з якими потрібно оперативно боротись всім разом”

 Катерина Клавдієва наголосила на тому що : "Вихідним в оцінці зайнятості населення  є ситуація з доходами і витратами громадян як визначальна добробуту."

Працевлаштування за сприянням служби зайнятості у 2013 році  склало 39,0 тис. осіб та протягом 2014 року скоротилось до 37,8 тис. осіб. Починаючи з 2015 року, чисельність працевлаштованих осіб щорічно зростає і у   2017 році досягає найвищого рівня за весь період діяльності служби зайнятості - 46,9 тис.осіб.

Стимулювання  роботодавців до створення нових робочих місць, шляхом компенсації витрат в розмірі єдиного соціального внеску сприяло щорічному зростанню чисельності працевлаштованих осіб на такі місця: з 290 осіб у 2013 році до 773 осіб у 2017 році.

Професійне навчання  безробітних  здійснювалось виключно під замовлення роботодавців, тому протягом останніх п’яти років спостерігалось зменшення його обсягів та збільшення питомої ваги працевлаштованих після закінчення професійного навчання, яка становить  понад 90%.

Системне впровадження організаційних змін  і співпраця із органами влади, роботодавцями  та соціальними партнерами забезпечили зростання кількості зареєстрованих вакансій до  58,9 тисяч. Це найбільший показник за останні 9 років.

Станом на 12.12.2017 року в області налічувалося 18,5 тис. працездатних отримувачів соціальної допомоги, які не мають доходів від зайнятості та не навчаються, з них 12,4 тис. або майже 67,0% - це особи, які  не підпадають під обов’язковість працевлаштування  (доглядають за дитиною до 3-х або до 6-ти років, за особою з інвалідністю чи за особою похилого віку). Тобто, потенційними до працевлаштування є 6,1 тис. зазначених осіб. Саме з даною категорією населення ми будемо активно працювати в поточному році з метою повернення їх на ринок праці, зокрема шляхом залучення до участі у пілотному проекті «Рука допомоги».

Полтавська область разом із харків’янами та львів’янами в пілотному проекті по роботі з малозабезпеченими та внутрішньо переміщеними особами. В рамках проекту працевлаштовано 227 осіб та залучено до громадських робіт 258 осіб. Приватними підприємцями стали 19 учасників проекту та отримали з державного бюджету 1205,1 тис. грн.  У ході реалізації проекту Європейського союзу „Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб” 13 роботодавців, які працевлаштували 19 безробітних з числа ВПО, отримали з Гранту 352, 0 тис. грн. та 5 підприємців з числа ВПО – 47,0 тис. грн.

Обласна служба зайнятості активно працює над удосконаленням свого функціоналу, сервісних послуг, впровадженням регламентних методів управління та нових форм роботи, для оперативного реагування на виклики та загрози на ринку праці.

Однак розвиток регіонального ринку праці у 2017 році  окреслив проблеми, які лежать в площині залучення кадрів: роботодавці відчувають гостру проблему з підбором кадрів, яка пов’язана з невідповідністю професійно-технічної підготовки кадрів потребам ринку праці, активізацією міграційного відтоку кваліфікованих кадрів за кордон, а також із  законодавчо не врегульованою мотивацією шукачів роботи до активного пошуку роботи.

 Залежність громадян від  факту перебування на обліку для отримання  державних соціальних виплат породжують споживацькі настрої безробітних:

- за інформацією головного управління статистики  у Полтавській області у грудні минулого року  368,6  тис. домогосподарств отримували від держави субсидії  на житлово-комунальні послуги, але інформація щодо  чисельності безробітних, які отримують субсидії, відсутня;

-   на обліку  перебували 1362 особи, які мають обмеження щодо працевлаштування по причині вагітності, з них 1224 особам призначена допомога по вагітності і пологах. Зазначені особи протягом 4-х місяців з моменту призначення державної допомоги продовжують перебувати на обліку в центрах зайнятості як безробітні, при цьому не відвідують центр зайнятості і не залучаються до активних програм сприяння зайнятості населення;

- зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям спричинюють необхідність перебування на обліку  осіб  для можливості отримання даної допомоги.

З метою подолання професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці обласною службою зайнятості системно здійснюється   профорієнтаційна робота з учнівською молоддю, спрямована на підвищення  престижу робітничих професій та формування мотивації до  свідомого вибору професійної діяльності. Протягом 2017 року профорієнтаційними послугами охоплено 60,7 тис. учнів загальноосвітніх навчальних закладів,  проведено 384 профорієнтаційних уроки для учнівської молоді, взято участь у 280-ти батьківських зборах, на яких поінформовано батьків учнів випускних класів про потребу місцевого ринку праці і послуги державної служби зайнятості.

Для забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців в 2017 року за сприяння державної служби зайнятості 7,7 тис. безробітних проходили професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації. Зокрема, кількість безробітних, які навчалися у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, зросла на третину та становила 1,6 тис. осіб.

Починаючи з листопада 2017 року в рамках всеукраїнської інформаційної кампанії за підтримки органів місцевої влади в області розпочався широкомасштабний соціальний проект під лозунгом “Живи та працюй в Україні”, головною метою якого є пожвавлення людей на регіональному ринку праці.

Обласний центр зайнятості взяв на себе координуючі функції по роботі з об’єднаними територіальними громадами, ринкоутворюючими підприємствами, вирішення питань зайнятості в трудонадлишкових регіонах шляхом сприяння створенню міні виробництв, внутрішньо обласній та міжрегіональній міграції трудових ресурсів. Особливий акцент на  роботу з військовими комісаріатами, Національною поліцією, Державною прикордонною службою по комплектуванню кадрів за контрактом.

Пріоритетними завданнями діяльності обласної служби зайнятості на прогнозні роки визначено:

  • удосконалення профорієнтаційної роботи,  зокрема з учнівською молоддю на актуальні на ринку праці робочі професії, шляхом осучаснення профорієнтаційних послуг та впровадження Інтернет-платформи державної служби зайнятості з профорієнтації, широкого використання можливостей ЦПТО ДСЗ в профорієнтаційній роботі з населенням;.
  • проведення профілювання безробітних для попередження ризиків довготривалого безробіття та запровадження соціального супроводу за підходом кейс-менеджмент;
  • запровадження професійного навчання безробітних шляхом надання професійних компетенцій (надання часткової кваліфікації), як сучасний механізм оперативного задоволення потреб роботодавців у кадрах;
  • робота в територіальних громадах, надання працівниками центрів зайнятості усіх соціальних послуг;
  • продовження широкомасштабної інформаційної кампанії «Живи та працюй в Україні» спрямованої на інформування громадян про реалії працевлаштування за кордоном, загрози, ризики та небезпеки такого працевлаштування.