13.02.2019 | 13:35

До соціального страхування у нашій області залучені 421,8 тисячі людей, які сплачують єдиний соціальний внесок. Саме стільки налічується застрахованих осіб, які працюють легально і мають гарантовані пенсійне забезпечення,  належні соціальні виплати у випадках безробіття, захворювання, нещасного випадку на виробництві тощо.

За рівнем охоплення соціальним страхуванням – а це один з індикаторів вимірювання індексу регіонального людського розвитку – Полтавщина на другому місці серед регіонів країни.

Про це та інше на прес-конференції, присвяченій підсумкам роботи Полтавської обласної служби зайнятості у 2018 році,  повідомила журналістам директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.

– Протягом останніх 5 років область демонструє один із найвищих рівнів легальної зайнятості населення, наголосила Катерина Клавдієва.

У 2018 році збільшилася кількість заявленої потреби в робочих місцях до рекордної за останні 10 років – 72,3 тисячі вакансій. Також за весь період діяльності служби торік було найбільше працевлаштованих осіб – 48,2 тисячі. Більшості цих людей роботу знайшли оперативно, до надання статусу безробітного.

– До нас зараз звертаються за сприянням у працевлаштуванні люди, яким 60 і більше років, яким настав час отримати пенсію. Феноменом був випадок, коли звернулася жінка в 60 років, яка мала лише 8 місяців страхового стажу. Це наслідки нелегальної роботи. Служба зайнятості сьогодні – це легальні трудові   відносини, це можливість для людей працювати як у себе в регіоні, так і за межами регіону, – відзначила Катерина Клавдієва.

– Поширюється регульована внутрішня трудова міграція. Автобуси, які наймають роботодавці, підвозять людей на роботу.  З Пирятина, Чорнух, Гребінки, Оржиці є­ потік у Київську, частково Чергінігівську області. У Глобино на потужні переробні підприємства возять людей з Хорола, Семенівки, Кременчуцького району. Для Кременчука і Глобиного здійснюється підвіз людей із Кіровоградської  області.  Таким чином наша область ще й роботодавцем для жителів інших областей. Вже стало практикою  щоденне підвезення працівників на підприємства Полтави з ближчих районів: Полтавського, Новосанжарського, Решетилівського, Диканського, Машівського,  Котелевського.  Деякі виробництва могли б зупинитися, якби їм не допомогли підібрати працівників і організувати підвіз, це і хлібозаводи, і підприємство «Полтавахолод», й інші, які можуть забезпечити зайнятість 12 через 12, тобто через день. Найбільший  маршрут підвезення на роботу –80 км.

Наслідком такої цілеспрямованої роботи є те,  що рівень легальної зайнятості на Полтавщині становить 72,6 відсотка, по державі цей показник становить 65 відсотків. Приблизно 5 відсотків працездатного населення області працює за її межами, – розповіла керівник обласного центру зайнятості.

За абсолютним показником працевлаштування безробітних у минулому році – 37%  – Полтавщина увійшла у п’ятірку кращих областей країни. Серед лідерів наша область також за професійним навчанням, яке пройшли торік 7,7 тисячі осіб.

Полтавщина утримує першість по Україні за чисельністю безробітних віком від 45 років, котрі отримали ваучери для підвищення кваліфікації – це 245 осіб.

У сільській місцевості створюються міні-виробництва, повідомила журналістам керівник обласної служби зайнятості. Так, швейні цехи відкрилися у Великобагачанському, Кобеляцькому, Шишацькому, Полтавському районах, Котельві, Зінькові, хлібопекарні – у Гадяцькому і Великобагачанському районах. Це означає, що роботодавець, маючи потребу в робочій силі, заходить у села.

Відзначила Катерина Клавдієва роботу в цьому напрямку голів сільських об’єднаних територіальних громад.  Адже якщо у селі не буде роботи, люди  виїздитимуть і громада втратить спроможність. Коли ж громада створює виробництво, до місцевого бюджету надходить частина податку з доходів фізичних осіб, які працюють на цьому виробництві.  

 Кількість роботодавців, які співпрацювали з обласною службою зайнятості, торік  зросла на понад 10 відсотків і досягла 9,4 тисячі. Вакансій, які пройшли через базу даних регіональної служби зайнятості у 2018 році, побільшало на 19 відсотків – до 72,3 тисячі одиниць.

Актуальних вакансій, заявлених роботодавцями до обласної служби зайнятості, побільшало. За даними на початок поточного року їх кількість зросла на 68 відсотків і становила 3,7 тисячі одиниць.

Крім того, у базі даних служби зайнятості містилася інформація про 2,4 тисячі пропозицій роботи, отриманих з інших джерел.

Серед завдань на 2019 рік – подальше впровадження інституту кар’єрного радника,  рекрутингу, пошук трудових ресурсів у сільській місцевості, розширення бази вакансій, обсягів професійної підготовки, перепідготовки і профнавчання безробітних.

Нині Полтавщина має найнижчу за 20 років чисельність безробітних, які перебувають на обліку – 20,3 тисячі людей та найвищу за останнє десятиліття кількість пропозицій роботи – 3,7 тисячі.

Запитання журналістів, поставлені на прес-конференції, стосувалися, зокрема, участі Полтавщини у соціальному проекті «Рука допомоги», проблем сільського безробіття, праці іноземців тощо. На запитання надані вичерпні відповіді.