11.06.2020 | 16:53

Про порядок встановлення скороченої тривалості робочого тижня працівникам за роботу із шкідливими умовами праці інформує головний державний інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Н. В. Гаркава 

Відповідно до вимог п. 2 статті 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень, за Переліком, затверджуваним в порядку, встановленому законодавством.

Скорочена тривалість робочого тижня за роботу із шкідливими умовами праці встановлюється працівникам виробництв, робіт, цехів, професій і посад, передбачених відповідними розділами Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 163 (далі — Перелік № 163).

При визначені необхідно додержуватись вимог Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого наказом Мінісоцполітики України  від 23.03.2001 р. № 122 (далі - Порядок № 122).

Згідно з пунктом  1 зазначеного порядку, скорочена тривалість робочого тижня за роботу із шкідливими умовами праці встановлюється працівникам виробництв, цехів, професій і посад, передбачених відповідними розділами Переліку №163, незалежно від відомчого підпорядкування цих виробництв, цехів, а також від форм власності підприємств, організацій і установ.

Назви професій і посад керівників, фахівців, службовців та робітників, передбачених у Переліку №163, вказані відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики №1103 від 04.07.2017р.

Працівникам, професії та посади яких не передбачені  у зазначеному переліку, але які в окремі періоди робочого часу виконують роботу на виробництвах, у цехах, за професіями і на посадах, означених Переліком, скорочена тривалість робочого часу встановлюється у ці дні тієї самої тривалості, як і працівникам, постійно зайнятим на цій роботі.

Відповідно до пункту 7 Порядку №122, якщо в Переліку№163 зазначено «постійно зайнятий» або «що постійно працює», скорочена тривалість робочого часу відповідно до вказаної в Переліку тривалості встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий в цих умовах протягом всього скороченого робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад.

У разі відсутності таких записів скорочена тривалість робочого часу згідно із зазначеною в Переліку тривалістю встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий в шкідливих умовах праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 122 скорочена тривалість робочого тижня встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Атестація проводиться відповідно до Порядку, затвердженого постановою   Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 (зі змінами).

Підтвердження працівникові права на скорочену тривалість робочого тижня можливе тільки при віднесенні його робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці за результатами атестації робочих місць.