20.04.2018 | 14:05

19 квітня поточного року в Полтавському обласному центрі зайнятості відбулася підсумкова нарада директорів філій обласного центру зайнятості та Кременчуцького МРЦЗ щодо підведення підсумків роботи обласної служби зайнятості за I квартал 2018 року. 

Відкриваючи нараду, директор обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва доповіла присутнім про підсумки роботи та пріоритетні завдання служби зайнятості області на 2018 рік, акцентувавши увагу на перетворення служби зайнятості в сервісні майданчики з надання широкого спектру послуг пошукачам роботи і роботодавцям та розвитку соціального партнерства.

  Очільниця обласної служби зайнятості наголосила, що «Полтавщина демонструє стале зростання виробництва в ключових галузях промисловості, а саме:

 

  • продукції в машинобудуванні збільшилось майже на 40,0%,
  • в супутній металургійній галузі – на 13%.

Обсяг реалізованої промислової продукції зріс на 14,6 млрд. грн. і склав 7,4% в загальноукраїнських обсягах. Обсяг виробництва валової сільськогосподарської продукції область посіла 4 місце серед регіонів України. Стабільно тримаються високі темпи будівельної активності підприємств-індекс будівельної продукції склав 116,5%, на 10,5% зріс оборот роздрібної торгівлі.

Також область забезпечує стабільне зростання бюджетних надходжень: за 2017 рік обсяг акумульованих податків і зборів перевищив минулорічні показники на 24,4%, забезпечено зростання на 22,5% розміру реальної заробітної плати та розширення сфери застосування праці за рахунок створення в усіх сферах економічної діяльності регіону 8,9 тис. нових робочих місць.

В регіоні ефективно реалізується реформа децентралізації. Із 43 ОТГ Полтавщини 5 – входять в «топ-30» лідерів з фінансової спроможності серед 366 ОТГ України.

Вихідним в оцінці зайнятості населення  є ситуація з доходами і витратами громадян як визначальна добробуту.

За даними 2017 року порівняння ключових індикаторів доходів та витрат населення в Полтавській області свідчить про благополучну ситуацію за рівнем поточних доходів та витрат домогосподарств, а також за розміром середньої заробітної плати та середнього підприємницького доходу, зокрема:

- середньодушовий загальний дохід на 1 особу в місяць по області становить 3,1 тис. грн. при середній по Україні 2,9 тис. (на 221 грн. більше середньоукраїнського);

- рівень бідності за абсолютною межею становить 26,9%, при середньоукраїнському значенні 39,4% (тобто в Полтавській області один із найменших відсотків населення, чиї доходи нижчі від фактичного прожиткового мінімуму);

- частка витрат на продукти харчування у сукупних витратах по області становить 47,5% при середній по Україні 49,3%.

Високий показник охоплення соціальними програмами у Полтавській області пояснюється значним поширенням житлових субсидій (на 67,3% домогосподарств).

Також, маємо один із найвищих середній розмір соціальної допомоги на місяць на одну особу, який становить 335 грн. і на 75 грн. перевищує середній розмір по Україні, який становить 260 грн. 

Область має феноменальний ринок праці. При тому, що область посідає 21 місце у рейтингу регіонів України щодо рівня безробіття осіб у віці 15-70 років (за методологією МОП), маємо 6 місце по Україні (без міста Київ) по співвідношенню чисельності застрахованих осіб, які сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (у середньому за січень-листопад 2017 року з урахуванням 70,3 тис. осіб  у великих платників внесків – 407,4 тис. осіб), до чисельності зайнятого населення у віці 15-70 років. Даний показник (70,8%) при загальнодержавному показнику – 64,8% характеризує високий рівень легальних трудових відносин в регіоні.

 

Так, в січні-березні 2018 року за абсолютними значеннями показників, визначеними наказом ДСЗ (ЦА) від 05.10.2016 №161 «Про оцінку діяльності центрів зайнятості» наша область зайняла 3 місце серед регіонів держави.

Показник співвідношення кількості зареєстрованих вакансій та чисельності працівників обласної служби зайнятості у січні-березні 2018 року, у порівнянні з відповідним періодом 2017 року, знизився на 1 одиницю та становив 31 вакансію у розрахунку на одного працівника.

За абсолютним значенням цього показника найвищих результатів досягнуто у Горішньоплавнівській (77 одиниць) та Полтавській (57 одиниць) філіях і Кременчуцькому центрі зайнятості (59 одиниць), а за динамікою – в Полтавській та  Горішньоплавнівській філіях (зростання на 21 та 19 одиниць відповідно).

Найнижчі результати за абсолютним значенням – у Оржицькій (11одиниць), Котелевській і Чутівській (15 одиниць) та  Машівській (17 одиниць) філіях, а за динамікою – у Машівській (зниження на 22 одиниці), Новосанжарській(зниження на 19 одиниць), Глобинській філіях (зниження на 13 одиниць).

Показник співвідношення чисельності працевлаштованих та чисельності працівників обласної служби зайнятості у січні-березні 2018 року, у порівнянні з відповідним періодом 2017 року, знизився на 5 осіб та становив 18 осіб розрахунку на одного працівника. Найвищих результатів за абсолютним значенням цього показника досягнуто в Кременчуку (32 особи), Лубенській і Миргородській філіях (30 осіб) та Пирятинській та Горішньоплавнівській філіях (28 осіб), а за динамікою –  в Великобагачанській, Чорнухинській, Полтавській філіях (зростання на 2 особи), Зіньківській філії та Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості (зростання на 1 особу).

Найнижчі результати за абсолютним значенням – в Оржицькій (6 осіб), Машівській та Чутівській філіях (10 осіб), а за динамікою – у Машівській та Новосанжарській (зниження на 24 та 21 од. відповідно).

Особливо є бажання зупинитись на тих напрямках, за якими робота була поставлена належним чином і спільними зусиллями були продемонстровані найкращі показники по Україні.

В першому кварталі 2018 року професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації під замовлення роботодавців пройшло 5042 безробітних (це є 2 показник за абсолютним обсягам навчання в Україні), з яких 2546 чол. – на базі Державного навчального закладу «Полтавський центр професійно-технічної освіти ДСЗ».

Професійне навчання безробітних здійснювалося за 198 професіями, спеціальностями та напрямками, зокрема за 28 робітничими професіями.

В січні – березні 2018 року за направленням центрів зайнятості області пройшли підготовку, перепідготовку за робітничими професіями 286 осіб з числа зареєстрованих безробітних, що в 1,3 рази більше, ніж у відповідному періоді 2017 року (у січні-березні 2017 року проходили професійне навчання за робітничими професіями – 218 безробітних).

Активно впроваджуються нові форми роботи. Так Полтавським обласним центром зайнятості спільно з ДНЗ «Полтавський ЦПТО ДСЗ» та Департаментом освіти і науки Полтавської облдержадміністрації укладено Угоду з ПРАТ «Завод «Лтава», згідно з якою заплановано провести ліцензування за робітничими професіями з елементами дуального навчання: «Слюсар з механоскладальних робіт»; «Оператор верстатів з програмним керуванням». Наразі підготовлені та подані документи до Міністерства освіти і науки для отримання відповідних ліцензій.

Крім того, Полтавською обласною службою зайнятості запроваджено професійне навчання безробітних на базі ДНЗ «Полтавський ЦПТО ДСЗ» шляхом надання часткової кваліфікації (компетентності) за професією «Швачка». Реалізації цього проекту передувала успішна співпраця Полтавського обласного центру зайнятості з роботодавцем ФОП Луцишіна Алла Едуардівна, в рамках якої за направленням Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості розпочато професійне навчання за професією швачка групою безробітних з 9 осіб з подальшим їх працевлаштуванням.

Проводиться також підготовча робота щодо організації професійного навчання з запровадженням елементів дуального навчання на базі ДНЗ «Полтавський центр професійно-технічної освіти ДСЗ» з проходженням практики на ПАТ «Полтавахолод».

В І кварталі 2018 року з метою підвищення конкурентоспроможності осіб на ринку праці видано 71 ваучер особам старше 45 років, які є працівниками медичних установ, за напрямком 223 «Медсестринство». З них, станом на 01.04.2018 року до навчання шляхом підвищення кваліфікації приступили 30 осіб».

Директор обласного центру зайнятості К.Клавдієва наголосила, що не чекаючи відповідних законодавчих змін, служба зайнятості реформується. Запроваджуються нові сучасні сервіси, які значно спрощують доступ до послуг Служби, в тому числі завдяки засобам електронного зв’язку. Це й електронний кабінет, електронна черга, послуга відео-резюме та онлайн - співбесіди безробітних з роботодавцями тощо.

Цікавим і змістовним був виступ Тамари Сохацької – заступника директора –начальника відділу по системній роботі з ринкоутворюючими підприємствами обласного центру зайнятості, яка детально зупинилась на мотиваційних аспектах професійної діяльності фахівців служби зайнятості області з метою «запровадження послуг з рекрутингу, як способу підвищення конкурентоспроможності служби на ринку праці».

Тетяна Рибчановська, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню та Галина Поліцкова, начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості у своїх ґрунтовних виступах детально зупинились на роботі філій по реалізації проекту Мінсоцполітики «Рука допомоги» та  новітніх формах та методах роботи взаємодії з роботодавцями фахівцями філій та центру зайнятості.

Микола Окара, начальник відділу організації профорієнтації обласного центру зайнятості, детально поінформував присутніх про інновації в профорієнтації, наголосивши на основних напрямах профорієнтаційної роботи служби зайнятості.

Цікавими і змістовними були виступи директорів Решетилівської, Машівської та Хорольської районних філій обласного центру зайнятості Оксани Ласько, Зої Галавур та Лесі Тютюнник, які розповіли про свої нетрадиційні та новаторські підходи в роботі та побудови в колективах районних філій мотиваційних методів роботи фахівців в умовах реформування служби зайнятості.