28.08.2018 | 10:12

Реалізація конституційного права на належні, безпечні та здорові умови праці є обов’язком роботодавця та невід’ємною складовою державної політики.

Однак, під час трудової діяльності не завжди можливо виключити наявність шкідливих і важких умов праці, і це об'єктивне явище, яке негативно впливає на стан здоров’я працівників, тривалість життя та продуктивність праці.

Відповідно до Гігієнічної класифікації праці, затвердженої наказом МОЗ України від 08.04.2014 р. № 248, шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих чинників, які перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його потомство.

Віднесення робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці можливо лише на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці (Постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442).

Робоче місце за умовами праці оцінюється з урахуванням впливу на працівників всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, передбачених гігієнічною класифікацією праці, а саме: фізичні, хімічні, біологічні фактори та фактори трудового процесу.

При проведенні атестації атестаційна комісія підприємства повинна мати на увазі, що гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться  лабораторіями, атестованими органами Держпраці і МОЗ, в порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ. 

Лабораторні та інструментальні дослідження даних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, справних і ефективно діючих засобах колективного й індивідуального захисту.

Прилади, обладнання для вимірювань мають відповідати метрологічним вимогам і повірці в установлені строки.

Оцінка умов праці під час атестації робочих місць проводиться з метою встановлення класів (ступенів) шкідливих умов праці відповідно до зазначеної вище Гігієнічної класифікації.

Заміри (визначення) показників виробничих факторів оформлюються протоколами, завіряються відповідними підписами та печаткою і заносяться до Карти умов праці.

Результати атестації робочих місць за умовами праці є основою для визначення працівникам пільг і компенсацій, встановлених Державою за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, та розроблення і реалізацію організаційних, технічних, економічних заходів щодо поліпшення умов трудової діяльності.