08.10.2018 | 08:37

Відповідь надає старший інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Островська Тетяна.

               

Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» передбачено право  працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.

 Встановити, що робота належить до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці, можливо лише за результатами атестації робочих місць, яка має бути проведена відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

Право на відповідні пільги та компенсації конкретного працівника, який працює на атестованому робочому місці, залежить від часу фактичної його зайнятості в цих умовах. Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах у розрахунок приймаються шкідливі фактори, що діють на працівника не менше 80%  тривалості робочого дня, для надання щорічної додаткової відпустки — не менше 50%.

Відповідно до пункту 3.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992 № 41, лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, при справних і ефективно діючих засобах колективного та індивідуального захисту.

На робочих місцях, де виробництво зупинено, провести дослідження факторів виробничого середовища, віднести робочі місця до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці та визначити право працівників на пільги та компенсації,  не порушуючи згадані рекомендації,  неможливо.

Отже,  атестація за умовами праці на робочих місцях, де не ведеться  виробнича діяльність, не проводиться, а працівники втрачають право на відповідні пільги та компенсації, у т. ч. право на пенсію за віком на пільгових умовах.