27.09.2018 | 12:40

24 вересня 2018 року в Горішньоплавнівській міській філії Полтавського ОЦЗ відбувся спільний профінформаційний груповий захід – семінар на тему: «Легальна зайнятість». Розглядалося питання оформлення трудових відносин та негативні наслідки при працевлаштуванні без належного оформлення. В семінарі приймали участь головний Державний інспектор управління Держпраці у Полтавської області Ляшенко Наталія Володимирівна, Бірюков Ілля Юрійович, заступник відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги  та  Коротич Оксана Вікторівна, головний спеціаліст сектору забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного відділу КО УПФУ Полтавської області. 

 Фахівці розповіли, що серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв - «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». Пояснили про ознаки та  факти торгівлі людьми в Україні. Інформували про структуру Міжнародної організації з питань міграції (МОМ) та законодавство України щодо правопорушень запобігання використанню незадекларованої праці. 

Така форма праці не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, що повністю забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

Державна служба України з питань праці проводить активну інформаційно-розʼяснювальну роботу, консультує роботодавців щодо застосування законодавства про працю, щоб запобігти порушенням, за які доведеться сплачувати високі штрафи. Інспектори праці беруть участь в нарадах, семінарах в установах і організаціях, на підприємствах, в публічних заходах, інформуючи громадян про переваги офіційного працевлаштування, роботодавців – про наслідки за допуск працівника на робоче місце без укладення трудового договору. Слід зазначити, що легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості - є одним з ключових напрямків роботи Управління Держпраці  у Полтавській області та міських (районних) робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.

За січень-серпень 2018 р. по Полтавській області проведено 238 засідань обласної, міських та районних робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення оптимального рівня свого майбутнього робітники  повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору (видання наказу про прийняття на роботу). У разі порушення роботодавцем вимог законодавства про працю кожен громадянин має право звернутися до Управління Держпраці у Полтавській області або до суду за захистом своїх конституційних прав.

Наприкінці наголосили присутнім, що наша країна плідно працює для запобігання торгівлею людьми, але ми самі повинні бути уважними та обережними. Виступ супроводжувався інтерактивними вправами та переглядом тематичних відеороликів.