29.05.2019 | 17:04

Щодо виплати компенсації  втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати  надає роз’яснення  головний державний інспектор управління Держпраці Богдан Козубенко. 

Відповідно до ст. 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається  законом.

Статтею 115 КЗпП України визначено строки виплати заробітної плати, а саме: заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Тобто, нормами зазначеної вище статті встановлено мінімальну періодичність та граничні строки виплати заробітної плати.

Однак, в наш час, залишаються непоодинокі випадки заборгованості із виплати заробітної плати. В зв’язку з цим та з інфляційними процесами відбувається знецінення зароблених та неотриманих людиною коштів.

З метою недопущення в таких випадках втрати працівником частини заробітної плати державою встановлено механізм  компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати.

Зокрема, відповідно до ст. 34 Закону України «Про оплату праці» компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

 Постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2001р. №159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їхньої виплати. Відповідно до пункту 2 Порядку, Компенсація  громадянам  втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів  їх  виплати  (далі  -  компенсація) проводиться  у  разі затримки на один і більше календарних місяців виплати  грошових  доходів,  нарахованих  громадянам  за   період, починаючи з 1 січня 2001 року

 Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого  грошового  доходу  за  відповідний  місяць   (після утримання  податків  і  обов'язкових  платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для  визначення  суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих   цін   для   визначення   суми  компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів  споживчих  цін  за період  невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у   місяці,   за   який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси   споживчих   цін  публікуються Держкомстатом (пункт 4 Порядку)

Сума компенсації виплачується громадянам у тому ж  місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.