21.02.2019 | 11:56

Згідно з чинним законодавством працівники, зайняті на роботах з несприятливими умовами, користуються певними пільгами і компенсаціями, а саме: безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, спеціальним одягом, іншими засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого тижня, щорічну додаткову оплачувану відпустку, пенсію за віком на пільгових умовах, доплати та інші пільги і компенсації, які надаються в порядку визначеному законодавством.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах, щорічну додаткову оплачувану відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, скорочену тривалість робочого тижня, доплати за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, безоплатне отримання молока або лікувально-профілактичного харчування, визначається тільки на основі результатів атестації робочих місць за умовами праці, яка проводиться відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці України від 01.09.1992 № 41.

Атестація робочих місць за умовами праці передбачає комплексну оцінку всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності. Оцінка факторів виробничого середовища проводиться з урахуванням часу їхнього впливу впродовж робочого часу. Робочий час – час протягом якого працівник виконує свої трудові обов’язки  відповідно з графіком роботи або умовами трудового договору. До робочого часу включають підготовчо-заключний час, оперативний час і час обслуговування робочого місця, тобто весь час працівника на робочому місці.

Пільги та компенсації встановлюються за результатами атестації робочих місць за умовами праці пропорційно фактично відпрацьованому часу в несприятливих умовах праці, тобто за фактичний час зайнятості працівників на робочому місці зі шкідливими умовами праці. Так,  право на пенсію за віком на пільгових умовах підтверджується, якщо працівник знаходиться під впливом шкідливих виробничих факторів не менше 80% робочого часу, а право на щорічні  додаткові відпустки за  роботу із шкідливими і важкими умовами праці, за особливий характер праці та право на скорочену тривалість робочого тижня – підтверджується за умови зайнятості працівника у шкідливих умовах не менше 50% робочого часу. Розмір доплат за роботу у шкідливих і важких умовах праці також залежить від часу дії на працівника шкідливих факторів.

Час дії шкідливих факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу і зайнятість працівника в цих умовах визначаються на підставі результатів фотографії робочого часу.

Фотографія робочого часу— це послідовне фіксування часу, що витрачається працівником упродовж робочого дня (зміни) на виконання операцій певного технологічного процесу та перерви у роботі. Якщо фотографія робочого часу проводиться на протязі всієї зміни, вона носить назву фотографії робочого дня. Метою складання документа, як правило, є визначення середнього часу, витраченого працівником на знаходження в різних частинах робочої зони, яке пов’язане з виконанням обов’язків, прописаних в посадовій інструкції.

Фотографія робочого часу і хронометраж є найпоширенішими на підприємствах способами проведення вимірів часу. Фактичні витрати часу при цьому рекомендується вимірювати за допомогою секундомірів, хронометрів, годинників, хронографів.

Проведення фотографії робочого дня організує атестаційна комісія, що створюється на підприємстві для проведення атестації робочих місць за умовами праці. Ця комісія складає повний перелік робочих місць, які підлягають атестації, і, залежно від характеристик технологічного процесу, складу обладнання, застосованих сировини та матеріалів, вивчає і складає перелік небезпечних і шкідливих факторів виробничого середовища, показників важкості та напруженості трудового процесу, що підлягають оцінці на кожному робочому місці. Під час атестації комплексній оцінці підлягають усі шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища, присутні на конкретному робочому місці.

Якісно і правильно проведені спостереження істотно впливають на підсумкову оцінку умов праці працівника, що, у свою чергу, відбивається на визначенні права працівників на пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, передбачені законодавством.

Під час атестації робочих місць за умовами праці проводиться індивідуальна фотографія робочого часу. При індивідуальній фотографії робочого часу об’єктом спостережень є затрати часу одного робітника на протязі зміни, що працює на одному робочому місці. За допомогою фотографії робочого дня (часу) визначається час виконання кожної операції і встановлюються фактори, що впливають на працівника при виконанні ним тієї чи іншої операції, які враховуються при проведенні атестації робочого місця за умовами праці, розробці організаційно-технічних заходів для покращення умов праці, раціоналізації часу роботи та відпочинку.

Процес проведення любого виду фотографії робочого часу незалежно від способу спостереження, складається з трьох основних етапів: підготовка до проведення фотографії робочого часу; безпосереднє фотографування; обробка отриманих результатів, їх аналіз і висновки. Результати проведених спостережень оформлюють картою фотографії робочого дня (часу) – спостережним листом. Нормативно-правовими актами такої форми не передбачено, тому підприємства розробляють її самостійно у довільній формі.

Для більшої точності та об’єктивності дослідження необхідно організувати не менше трьох спостережень на робочому місці, яке атестується. Результати спостережень потім приводять до середнього значення і вносять в єдину фотографію робочого дня. Це необхідно тому, що від отриманих даних залежить кінцева оцінка існуючих умов праці та визначається право працівників на пільги і компенсації за роботу зі шкідливим та важкими умовами праці та їх розміри.

Підготовка до проведення фотографії передбачає ознайомлення з робочим місцем, зі змістом роботи, яка буде на ньому виконуватися, про що робиться відмітка в спостережному листі. Під час підготовки до спостереження вивчається технологічний процес, організація робочого місця та його обслуговування, технологічні характеристики, режими роботи і стан обладнання. В листі записуються також  дані про працівника: прізвище, табельний номер, номер робочого місця, спеціальність і т.п. Крім того, в описовій частині листа вказуються цех, ділянка, дата, початок і кінець спостереження, прізвище спостерігача, форми обслуговування робочого місця, обладнання й матеріали, які використовуються в роботі.

Працівника завчасно попереджують про час проведення спостережень, їх мету та ознайомлюють з результатами спостережень під розпис.

Складання фотографії здійснюється шляхом спостереження, вимірювання та послідовного запису витрат часу.

Спостерігач в визначений час має бути на зазначеному робочому місці за декілька хвилин до початку робочої зміни з годинником та записником, для замірів робочого часу з точністю до хвилин під час виконання всіх операцій. Фіксація результатів спостереження ведеться безперервно по поточному часу, тобто відмічається початок і закінчення елементів роботи.

Результати проведених спостережень оформлюють картою фотографії робочого часу. За допомогою фотографії робочого дня (часу) визначається середній  час перебування працівника у різних пунктах робочої зони, пов’язаний з необхідністю виконання обов’язків, передбачених виробничою інструкцією. Визначається також час виконання кожної операції і встановлюються фактори, що впливають на працівника при виконанні ним тієї чи іншої операції, які враховуються при проведенні атестації робочого місця за умовами праці, розробці організаційно-технічних заходів для покращення умов праці, раціоналізації часу роботи та відпочинку.

При складанні фотографії робочого дня визначають також відповідність виконуваної працівником роботи технологічному процесу, робочій або посадовій інструкції, а також зазначають час, витрачений на операції, під час виконання яких на працівника діють шкідливі фактори виробничого середовища.

Надалі визначається тривалість дії кожного шкідливого виробничого фактору окремо, відносно загального балансу робочого часу,  зайнятість працівників в роботах із шкідливими та важкими умовами праці, які безпосередньо впливають на результати атестації робочого місця за умовами праці.

Тривалість дії на працівника кожного шкідливого виробничого фактору (у відсотках від тривалості зміни) заноситься до  відповідної графи Карти умов праці та використовується для оцінці умов праці на робочому місці, визначення і встановлення передбачених законодавством пільг і компенсацій за роботу у несприятливих умовах праці та їх розмірів.

Старший інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Тетяна Островська.