07.04.2020 | 10:33

Чи мають право на щорічну додаткову відпустку за шкідливі умови праці шеф - кухарі, які працюють у тих самих виробничих умовах, що й кухарі?

Інформує головний державний інспектор Управління Держпраці  у Полтавській області Н.В. Гаркава.

 

Питання надання щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та її тривалість регулюється ст. 7 Закону  України «Про відпустки».

Щорічна   додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці надається працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим постановою КМУ від 17.11.97 р. № 1290 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 р. № 679) (далі - Список).

Відповідно до позиції 77, розділу XXXIII «Загальні професії в усіх галузях господарства» Додатку 1 названого Списку, правом на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 4 календарних днів користуються кухарі, які працюють біля плити.

Згідно п. 3 Порядку застосування Списку, працівникам, професії та посади яких не передбаченні у Списку , але які в окремі періоди робочого часу виконують роботу у виробництвах, цехах, за професіями і на посадах, означених Списком, додаткова відпустка надається на тих же підставах, що і працівникам, які мають право на таку відпустку.

Відповідно до п.4 Порядку, конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці  і базується на результатах гігієнічної оцінки умов праці за показниками та критеріями, затвердженими наказом МОЗ України від 31.12.97р. № 383/55, зареєстрованим у Мін’юсті України 28.01.98р. за №50/2490.

У розрахунок часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах у шкідливих і важких умовах праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, професій, посад (п.10 Порядку).

Отже, працівники за професією шеф-кухар можуть мати право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 4 календарних днів відповідно до Списку, якщо вони виконують роботи та працюють в таких умовах  що і кухар, який працює біля плити, при умові фактичної зайнятості на таких роботах не менше половини встановленої тривалості робочого дня  і за результатами атестації.  

Виконання таких робіт повинне бути передбачено посадовою інструкцією працівника.