30.03.2018 | 13:43

Звертаємо увагу роботодавців на набрання чинності з 01.01.2018 року постанови Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 p. № 479 та необхідність у зв’язку з цим проведення атестації робочих місць за умовами праці.

З 1 січня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 4.07.2017 р. № 479 "Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 p. № 461".

Розділи I "Гірничі роботи", II "Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин", III "Чорна металургія", IV "Виробництво коксопродуктів", VII "Виробництво кольорових металів", VIII "Хімічне виробництво", X "Перероблення нафти, газу, газового конденсату, вугілля та сланцю" Списку № 1 доповнено позицією: "Працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва".

Такою ж позицією доповнено і розділи Списку № 2, а саме: I "Гірничі роботи", II "Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин", III "Чорна металургія", IV "Виробництво коксопродуктів. Вуглепідготовка", V "Виробництво вогнетривів", VI "Виробництво метизів", VII "Виробництво генераторного газу і одержання газів у процесі металургійного виробництва", VIII "Виробництво кольорових металів", X "Хімічне виробництво", та підрозділ 1 "Ливарне виробництво" розділу XIV "Оброблення металу"..

Якщо позиціями списків № 1 і № 2 передбачені працівники, зайняті в певному виробництві без зазначення найменування професій (посад), як в даному випадку, такі позиції поширюються на всіх працівників незалежно від найменування їх професій (посад), у тому числі керівників, фахівців, майстрів.

Наголошуємо, що позиція "Працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва"  з’явилася у Списках № 1 і 2 вперше, тому роботодавці мають організувати роботу з визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, для чого необхідно переглянути штатний розпис підприємства, якщо зміни до Списків торкнулися вашої сфери виробництва, узгодити із ними штатний розпис, посадові та робочі інструкції, особові картки і записи в трудових книжках працівників.

Згідно з вимогами ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, передовсім, наявність виробництва, професії, робіт або посад у Списках № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад  і показників, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці за результатами атестації робочих місць.

Для організації та проведення атестацiї керівник пiдприємства видає наказ, в якому: зазначаються мета та завдання атестацiї; затверджуються склад, голова i секретар постійно діючої атестаційної комісії, визначаються її повноваження; визначаються терміни i графіки проведення підготовчих робіт у структурних підрозділах пiдприємства.

До складу атестацiйної комiсiї рекомендується включити уповноваженого представника виборного органу первинної профспілкової організації, головних спеціалістів, працівників відділу кадрів, працi i заробітної плати, охорони працi та інших.

Атестаційна комісія: 

- здійснює організаційне i методичне керівництво та контроль за ходом проведення роботи на всіх етапах;

- складає перелік робочих місць, що підлягають атестації, під час складання переліку робочих місць, що підлягають атестації, особливу увагу необхідно звернути на зайнятість працівників ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва. Якщо ця умова не виконується, то зазначені вище позиції Списків № 1 і 2 для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах не застосовуються;  

- органiзує виготовлення планів розташування обладнання по кожному підрозділу з їх експлікацією, визначає межу робочих місць (робочих зон) та надає їм відповідний номер;

- порівнює застосовуваний технологічний процес, склад обладнання, використовувані сировину i матеріали із передбаченими у проекті; визначає обсяг необхідних досліджень шкідливих i небезпечних факторів виробничого середовища та органiзує їх дослідження;

- прогнозує та виявляє наявність шкідливих i небезпечних факторiв на робочих місцях;

- встановлює згідно з діючими Класифікатором професій, Довідником  кваліфікаційних характеристик професій (ДКХП) відповідність найменування професій i посад працівників, зайнятих на цих робочих мiсцях, характеру фактично виконуваних робіт;

- складає Карту умов праці на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних робочих мiсць;

- за результатами атестації складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством, та затверджує його наказом підприємства.