31.10.2023 | 10:59

Полтавська обласна служба зайнятості активно долучилася до проведення інформаційної кампанії «Робота для ВПО: ти потрібен», ініційована Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій України,  яка триває з 1 вересня по 1 листопада 2023 року. Основна  мета даної кампанії – збільшити кількість ВПО, що знайшли роботу, в рази.

Саме в рамках цієї кампанії проводяться заходи для внутрішньо переміщених осіб службою зайнятості, а також є певні напрацювання та результати діяльності в цьому напрямку.

Інтеграція через працевлаштування внутрішньо переміщених переселенців у нові громади – безумовний пріоритет влади та суспільства.

Держава робить все від неї залежне, щоб забезпечити умови життя і праці, що будуть не гірші за ті, які були до переселення.

Наразі служба зайнятості області пропонує ряд сервісів та послуг, спрямованих на сприяння у працевлаштуванні переселенців на новому місці.  При цьому, для того, щоб скористатися деякими послугами, не обов’язково мати статус безробітного.

Основні програми та послуги служби зайнятості для внутрішньо переміщених осіб:

1. Послуги з працевлаштування.

З актуальними пропозиціями роботи можна ознайомлюватися як безпосередньо в центрі зайнятості, так і на Єдиному порталі вакансій, через чат-боти Telegram та Viber.

Також, актуальні пропозиції роботи для внутрішньо переміщених осіб у громадах Полтавщини (з зазначенням можливості надання житла або підвезення до місця роботи) розміщені на сайтах обласної та райвійськадміністрацій.

Починаючи з 24 лютого 2022 року за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 1508 внутрішньо переміщених осіб, 201 особа залучена до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру та видано 1113 направлень на виконання  суспільно корисних робіт в рамках проєкту «Армія відновлення».

2. Професійне навчання та надання ваучерів.

Більшість внутрішньо переміщених осіб мають труднощі у працевлаштуванні на новому місці проживання через те, що наявні вакансії не відповідають їх кваліфікації та професії.

Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями.

Також, за певних умов, ВПО можуть отримати від служби зайнятості ваучер на безоплатне навчання та підвищити свій професійний рівень.

З початку війни 111 внутрішньо переміщених осіб проходили професійне навчання під замовлення роботодавців регіону та 208 осіб отримали ваучер на навчання. Ваучери видавалися як для здобуття нової робітничої професії (кухар, швачка, кравець, електрогазозварник, водій тощо), так і на підвищення кваліфікації за спеціальностями, зокрема психологія, медсестринство, соціальна робота, готельно-ресторанна справа, інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, менеджмент, харчові технології, освіта, соціальна робота тощо.

3. Надання мікрогрантів на створення або розвиток власної справи.

У рамках реалізації урядового проєкту єРобота, 48 внутрішньо переміщених осіб отримали мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу на загальну суму понад 11,0 млн грн. 

Внутрішньо переміщені особи  започатковують або розвивають власну справу в різних сферах, зокрема: виробництво хлібобулочних виробів, одягу, кераміки, оптова та роздрібна торгівлі, надання медичних, бухгалтерських послуг, послуг з будівництва та ремонту будівель, техобслуговування й ремонт автомобілів, громадське харчування, відкриття танцювальної студії тощо.

4. Надання роботодавцям компенсацій витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО – як мотивація для роботодавців.

На даний час в службі зайнятості реалізується 7 програм компенсацій роботодавцям, з них 2 – виключно для  працевлаштування ВПО:

- компенсація на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб – max розмір щомісячної компенсації 13400 грн. в місяць (протягом 6 місяців); 

- компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні – 6700 грн. в місяць.

Завдяки компенсаційним виплатам, які були надані роботодавцям за працевлаштування ВПО, нове робоче місце отримали 2,2 тис. внутрішньо переміщених осіб, з них 575 у поточному році.