Запитання - відповідь. Чи можна стати на облік у центр зайнятості, якщо людина виїхала зі свого постійного місця проживання і не звільнялася з роботи?
Так, на облік у центрах зайнятості внутрішньо переміщені особи можуть ставати, не звільнившись з попередньої роботи. Для цього треба заповнити заяву, затверджену Державним центром зайнятості
Державні гарантії зайнятості та соціального страхування на випадок безробіття поширюється на громадян, які виїхали з місць ведення бойових дій і не були звільнені з попереднього місця роботи.
Відтепер законодавство дозволяє таким людям припинити трудові відносини в односторонньому порядку, поінформувавши про це роботодавця. Для цього треба заповнити відповідну заяву і надіслати будь-яким доступним способом комунікації. Тоді людина зможе перебувати на обліку в службі зайнятості, отримувати допомогу по безробіттю і влаштовуватись на іншу роботу.
Норма діє в період воєнного стану, оголошеного в країні.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21.04.2022 року № 2220 IX (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2220-IX#Text) набрав чинності 7.05.2022 року.
У зв’язку з цим Державний центр зайнятості затвердив форми заяв про припинення трудових відносин і лист-повідомлення.
Форма заяви доступна за посиланням: https://bit.ly/3L4NA4u.
Тож на час дії воєнного стану статус безробітного надається внутрішньо переміщеним особам без застосування усіх звичайних вимог, зокрема за відсутності трудової книжки. У службі зайнятості зможуть зареєструватися ВПО, які не звільнялися з попередньої роботи через початок війни.
Служба зайнятості має повідомити роботодавця, Пенсійний фонд та територіальний орган Державної податкової служби про факт звільнення громадянина, який подав заяву про припинення трудових відносин або іншого виду зайнятості. Датою звільнення вважатиметься наступний день після подання такої заяви.