03.08.2021 | 12:07

У службі зайнятості області відбулася низка тематичних заходів, приурочених до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми 

Обласна служба зайнятості долучилася до інформаційної кампанії до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми "Працюй безпечно".

30 липня відзначений Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. Це одна з найбільш актуальних проблем сучасності. Жертвами різних форм рабства в усьому світі щорічно стають мільйони людей. 

Так, спеціалісти відділу активної підтримки Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості протягом тижня проводили групові консультації, семінари, залучали соціальних партнерів, аби донести до присутніх важливість даної теми і застерегти від небезпеки.

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини.

Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі та є третьою за прибутковістю після продажу наркотиків та зброї. Серед рейтингу країн, які забезпечують протидію торгівлі людьми, Україна залишається у Другій Групі, що є непоганим показником для нашої країни.

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Нацполіції щодо захисту прав і свобод.  

До форм торгівлі людьми відносяться: трудова експлуатація, сексуальна експлуатація, втягнення у злочинну діяльність, торгівля органами, примусове жебрацтво, залучення в боргову кабалу, усиновлення чи удочеріння в комерційних цілях, використання у збройних конфліктах.

Присутні також дізналися про ознаки торгівлі людьми, що потрібно знати, щоб не потрапити в халепу, ознаки сумнівних оголошень про працевлаштування, що потрібно мати для легальної роботи за кордоном, що знати, збираючись у подорож та перебуваючи за кордоном, куди звертатися по допомогу,  як перевірити агенцію з працевлаштування за кордоном, де зареєструватися  на сайті при виїзді за кордон тощо. 

***

Щороку 30 липня в Україні відзначається Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. Серед найстрашніших порушень прав людини в сучасному світі є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми».

З нагоди Міжнародного дня протидії торгівлі людьми та Європейського дня боротьби з торгівлею людьми 30 липня 2021 року, в приміщенні Горішньоплавнівської міської філії Полтавського обласного центру зайнятості відбувся профінформаційний семінар під назвою «Працюй безпечно!».

Для  попередження потрапляння населення у ситуацію торгівлі людьми, Горішньоплавнівським міським центром зайнятості спільно з працівниками відділу «Горішньоплавнівське бюро правової допомоги» Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги була проведена інформаційна кампанія та правовий семінар для підоблікових центру зайнятості.

Зокрема, під час проведення заходу, присутнім були надані поради щодо безпечного працевлаштування за кордоном.

Так, під час працевлаштування за кордоном обов’язково потрібно переконатись, що робота за кордоном має  законний статус,  ще до виїзду за кордон слід отримати дозвіл на роботу або візу – робочу, а не туристичну.

Учасників зустрічі попередили: ні в якому разі не надавати надання свої документів третім особам, окрім  працівників посольств, консульських установ та прикордонних пунктів пропуску.

***

Диканська районна філія Полтавського обласного центру зайнятості теж долучилася до загальноукраїнської національної компанії протидії торгівлі людьми «ПРАЦЮЙ БЕЗПЕЧНО» та провела інформаційний захід для безробітних.

Шукачі роботи є надто вразливою категорією населення, які готові прийняти надто привабливу пропозицію роботи в Україні і за кордоном та без достовірної інформації погодитися на сумнівні  умови та можливості працевлаштування.

Провідний фахівець з профорієнтації Лариса Дмитренко розповіла присутнім про ознаки та форми торгівлі людьми, де отримати корисну інформацію щодо даного питання, на що потрібно звернути увагу при пошуку роботи та працевлаштуванні, щоб не потрапити в ситуацію трудового рабства.

«Зі мною такого не станеться», - говорять і думають більшість громадян, оперуючи тим, що вони освічені люди і вчасно можуть розпізнати небезпеку і зможуть уберегти себе. Але масштаби торгівлі людьми вражають! Тож зайвою інформація про дану проблему не буває! Присутні мали змогу поставити питання, отримати вичерпні відповіді  та інформаційні буклети, щодо протидії торгівлі людьми.

***

У Миргородській міськрайонній філії Полтавського обласного центру зайнятості пройшло  два заходи під гаслом «ПРАЦЮЙ БЕЗПЕЧНО» із залученням  соціальних партнерів: головного державного інспектора Управління Держпраці у Полтавській області Світлани Гармаш. 

Сучасне рабство може торкнутися кожного, незалежно від соціального статусу, віку, статі, освіти. Постраждалі живуть серед нас, але часом залишаються невидимими. Мета акції – підвищення рівня обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми, поширення важливої інформації про цю проблему та небезпеку, яку вона становить.

У Миргородській філії забезпечується вільний доступ та умови для самостійної роботи відвідувачів з інформаційними матеріалами з питань запобігання торгівлі людьми; листівками та рекомендаціями щодо особливостей і ризиків перебування та працевлаштування за кордоном; переліком та контактами громадських організацій, які опікуються питаннями запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми та трудової експлуатації.

***

 

Фахівець Новосанжарської районногорайонної  філії Полтавського обласного центру зайнятості Наталія Черненко  спільно з  начальником Новосанжарського бюро правової допомоги Андрієм Чернухою провели інформаційні західи для безробітних на тему: « Працюй безпечно» з нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі  людьми.

Під час  заходів фахівець розповіла, що торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.

Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття та низька якість життя населення і далі змушують громадян шукати роботу за кордоном. 

Андрій Чернуха звернув увагу на Закон України про протидію торгівлі людьми, зазначив основні напрямки державної політики у даній сфері, надання допомоги та захисту особам, які постражджали від торгівлі людьми та права постражджалої особи. А також  повідомив, що за оцінками Організації об’єднаних націй, проблема транснаціональної злочинності, пов’язаної з торгівлею людьми, має глобальний характер і стоїть на третьому місці після торгівлі зброєю та наркотиками.

Також він наголосив що об’єктом цього злочину може стати будь яка особа, незалежно від віку та статі. Щоб не втратити свободу і не потрапити до рук торгівців «живим товаром», потрібно бути обачним та пам’ятати про ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНИХ ПОЇЗДОК ЗА КОРДОН:

1. Обережно з паспортом! Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств та прикордонних пунктів пропуску. Це Ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у Вас. Якщо Ви загубили свій паспорт або ж його відібрали у Вас силою, звертайтеся до посольства або консульства України у відповідній країні.

2. Зробіть ксерокопії всіх важливих документів! Ще до виїзду зробіть ксерокопії Вашого паспорта, візи, страхового полісу та будь – яких інших документів, пов’язаних з поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того залишіть копії своїм рідним та/ або друзям в Україні.

3. Не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де Ви будете працювати та про безпечне надійне місце проживання. Повідомте рідним та/ або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Вашого роботодавця.

4. Будьте готові до надзвичайних ситуацій! Занотуйте контактну інформацію посольства/ консульства України в країні, до якої збираєтесь, та негайно зв’яжіться зі співробітниками відповідної установи в скрутній ситуації.

Якщо Ви стали жертвою торгівлі звертайтесь за телефоном Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультуванням мігрантів - 527 (безкоштовно з мобільного) та 0-800-505-501 (дзвінки безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні).

***

У подібному тематичному семінарі в Гребінківській районній філії Полтавського обласного центру зайнятості  взяли участь головний державний інспектор Управління Держпраці в Полтавській області Оксана Москаленко та директор Гребінківського міського центру соціальних служб Валентина Даценко.

Під час заходу спеціалісти донесли до клієнтів служби зайнятості інформацію щодо законодавства в сфері протидії торгівлі людьми, говорили про наслідки нелегальної трудової міграції та переваги легального працевлаштування. Слухачі отримали поради  як уникнути біди і не потрапити в рабство,  та що робити коли опинилися у скрутній ситуації.

Тематичні інформаційні заходи відбулися і в інших філіях Полтавського обласного центру зайнятості.