28.09.2018 | 12:35

В умовах сьогодення досить гостро стоїть питання забезпечення соціальних гарантій для наших громадян. Тіньова зайнятість, зарплата в конвертах - проблемні явища, що  залишаються актуальними.

На виконання доручення Прем’єр – міністра України В.Гройсмана за результатами наради від 03.09.2018 щодо детінізації ринку праці та окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці Р.Чернеги від 11.09.2018 Полтавською обласною службою зайнятості спільно зі спеціалістами Управління Держпраці у Полтавській області та Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області проведено семінар для безробітних за темою: «Порядок оформлення трудових відносин та негативні наслідки при працевлаштуванні без належного оформлення».

На семінар було запрошено заступника начальника відділу Управління Держпраці у Полтавській області ГЕТАЛО Ірину Олегівну та заступника начальника Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ЯРОШЕНКО Любов Владиславівну.

Семінар відвідало 60 осіб, із числа безробітних громадян, які зареєстровані  в Полтавській міськрайонній філії Полтавського обласного центру зайнятості.

Семінар розпочала директорка Полтавського обласного центру зайнятості Клавдієва Катерина Данилівна, яка насамперед наголосила на легальному оформленні трудових  відносин і відповідальному ставленні присутніх до свого життя.

«Порушення роботодавцями законодавства про працю позбавляє людей державних  соціальних гарантій, а саме: виплат по лікарняним листкам, виплат допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, виплати допомоги по безробіттю, отримання субсидій тощо», - сказала, звертаючись до присутніх, Катерина Данилівна.

Заступник начальника відділу Управління Держпраці у Полтавській області Гетало Ірина Олегівна поінформувала присутніх про різницю задекларованої та  незадекларованої праці:

Праця повністю вважається незадекларованою, якщо: працівник чи працівниця працюють на підприємстві (в підприємця) без укладення трудового договору або на роботодавця, який здійснює діяльність без державної реєстрації.

Як наслідок повністю не задекларована праця позбавляє людину:

- трудових прав (гарантованого державою розміру заробітної плати, оплачуваної щорічної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо);

- соціальних гарантій (страхових виплат у разі хвороби, безробіття, нещасного випадку);

- належних умов праці, безпеки та гігієни праці;

- підвищення кваліфікації, навчання протягом життя;

- можливості захистити свої права у разі їх порушення роботодавцем і відмови в оплаті праці чи інших виплат;

- зниження податкових надходжень та відрахувань на соціальне страхування;

- пенсії та медичного забезпечення.

Частково не задекларованою працею вважається, якщо:

- працівник чи працівниця працюють офіційно (укладено трудовий договір), але частину заробітної плати отримують у «конверті» або оформлені на неповний робочий час, а по факту працює повний робочий час.

Як наслідок через сплату єдиного соціального внеску лише з офіційно нарахованої заробітної плати (часто мінімальної) людина має право на значно менший розмір соціальних виплат, ніж заслуговує:

- по безробіттю (у разі  втрати роботи);

- по тимчасовій втраті працездатності (оплата листка непрацездатності, яка залежить від страхового стажу та розміру заробітної плати);

- у разі нещасного випадку на  виробництві або професійного захворювання для себе або членів родини (страхові виплати залежать від розміру заробітної плати);

- при виході на пенсію.

Якщо ж трудові відносини з роботодавцем оформлені через укладання цивільно-правового договору, то роботодавець не несе відповідальності за безпечні умови праці і  працівники виконують роботу на свій ризик.

Робота за цивільно-правовим договором не передбачає встановлених трудовим законодавством гарантій, пільг, компенсацій і регулюється Цивільним та Господарським кодексом, а не Кодексом законів про працю.

Повністю задекларованою вважається праця, якщо роботодавець:

- уклав з працівниками ТРУДОВИЙ ДОГОВІР і обов’язково в  письмовій формі;

- офіційно повідомив про працевлаштування Державну Фіскальну службу.

І найголовніше, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату: забезпечує реалізацію інших трудових прав і соціальних гарантій.

Запам’ятайте, отримуючи заробітну плату в «конверті» - Ви втрачаєте соціальний захист.

Тому, не дозволяйте себе ошукати! Подбайте про своє майбутнє вже сьогодні!

 

Заступник начальника Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ЯРОШЕНКО Любов Владиславівна ознайомила присутніх з основними завданнями Пенсійного фонду, наголошуючи, що однією із функцій є ведення Реєстру застрахованих осіб та захист їх конституційних прав.

Саме тому, управління, маючи цю унікальну базу персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб, щомісячно здійснює моніторинг даних по звітах роботодавців.

Порушення зафіксовані майже по 24 тисячам застрахованих осіб, що становить 14 % від загальної кількості застрахованих осіб по місту і районf[.

Також Любов Владиславівна ознайомила присутніх про стандарти отримання пенсії за віком та необхідність офіційного оформлення трудових відносин.

Рівень майбутньої пенсії залежить від страхового стажу та заробітної плати, з якої проводиться нарахування та сплата внесків до Пенсійного фонду.

Несплата страхових внесків не дає можливості зарахувати період трудової діяльності до страхового стажу. Інколи працівники не знають, що його офіційна зарплата відрізняється від тієї, що вказана у платіжній відомості. Це з’ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка про доходи.

На питання: «Чи повинні працівники контролювати свою заробітну плату та призначену пенсію?» – Любов Владиславівна відповіла твердим «ТАК».

На практиці, аналізуючи звітність ПОУ та фізичних осіб-підприємців, які звітуються за себе і за найманих працівників є багато помилок. Помиляються в написанні ідентифікаційного коду, прізвища, імя та по батькові, не проводять донарахування єдиного внеску до мінімального страхового внеску тощо.

І при зверненні громадян за соціальними гарантіями виникають проблеми, які не підлягають коригуванню.

Велику кількість послуг з пенсійних питань можна отримувати дистанційно, так як створено портал електронних послуг Пенсійного фонду Україниhttps://portal.pfu.gov.ua/.

Тому, наостанок Любов Владиславівна порадила присутнім зареєструватись на веб-порталі Пенсійного фонду України для контролю за заробітною платою та призначеною пенсією, та для перевірки факту сплати внесків і правильності зарахування нарахованої заробітної плати на РНОКПП.

Запроваджено новий сервіс щомісячного отримання СМС повідомлення з інформацією про зарахування певного місяця роботи до страхового стажу та про  сплату/несплату роботодавцем єдиного соціального внеску та  інше.

Громадянину треба лише звернутися в найближчу громадську приймальню Пенсійного фонду і написати заяву, а при наявності електронного цифрового підпису, можна зареєструватися самостійно.

Після отриманої інформації у слухачів виникло багато запитань щодо захисту своїх прав у площині трудових відносин, на які вони отримали компетентні і повні відповіді.

Погоджуючись працювати нелегально людина сама себе позбавляє права на соціальний захист, передбачені трудовим законодавством гаранті і ставить під загрозу своє здоров’я та майбутнє.

Заробітна плата, отримана в «конверті» - це тимчасове благо, що має негативні наслідки. Адже, повага до себе починається з шанування законів своєї держави.